Dzień Dziecka na sportowo w Skarbimierzu Osiedle stał się już od kilku lat tradycją.Przewodniczący Rady Osiedla, Rada Osiedla we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną, zorganizowali naszym dzieciom święto pełne atrakcji. Na boisku sportowym pojawiły się dmuchańce, które wciąż cieszą się nieustającą popularnością wśród maluchów. Konkurencje sportowe i udział w nich młodych zawodników pozwolił poczuć smak rywalizacji, w dobrym tego słowa znaczeniu, nie było przegranych- wszyscy otrzymali "olimpijskie", pamiątkowe medale.Animatorki GBP Pani Kamila Letkiewicz, Justyna Mazurkiewicz i Sandra Podgórska wykonywały kolorowe tatuaże, warkoczyki a Seledynek, jak zwykle doskonały, wprowadził dzieci dzieci w świat różnorodnych gier i zabaw. Na koniec czekała niespodzianka: wielobarwna piana sprawiła dzieciom największą radość. Oczywiście, nie zabrakło popcornu, waty cukrowej i lodów. Całość działań, ze strony GBP koordynowała Pani Katarzyna Rakocińska.
Przewodniczący, Pan Mateusz Sadowski z Radą Osiedla i Gminną Biblioteką Publiczną dla dzieci starszych zorganizowali, z tejże okazji, niezwykłą wycieczkę do Energylandii. Życzymy im zatem wesołej zabawy i wielu wrażeń !
Należy dodać,że obchody Dnia Dziecka odbyły się także w innych sołectwach- Żłobiźnie, Bierzowie a przygotowują się Zwanowice, Kruszyna i Prędocin.

- Szczegóły
- Kategoria: Relacje
W Gminnej Bibliotece Publicznej zainicjowane zostały wydarzenia pod ogólną nazwą "Niezwykła podróż w świat sztuki". Spektakl w wykonaniu najmłodszej grupy artystycznej smART Junior "Księżniczka na ziarnku grochu" wg Jana Brzechwy wprowadził widzów w przestrzeń teatru ( 24-25 maja b.r.).
Dziedzinę literatury reprezentował pisarz Mieczysław Gorzka, autor zyskujący coraz większą popularność wśród czytelników w całym kraju, na spotkaniu autorskim w Skarbimierzu Osiedle (28 maja b.r.).
Natomiast 29 maja widzowie uczestniczyli w spotkaniu z muzyką oraz malarstwem.Młodsza grupa wokalna "Solówki" zaprezentowała się w koncercie przygotowanym między innymi na tę okoliczność.W skład zespołu wchodzą: Jagoda Gajak, Anna Kowalczyk, Zofia Obszyńska, Dominika Paluch, Liliana Tobiasz."Solówki" prowadzi Pani instruktor sekcji wokalnej, Anna Krupa. Młodziutkie wokalistki pracują od tego roku, ale efekty widoczne są już w pełni.W niedalekiej przyszłości "Solówki" niejednokrotnie zadziwią nas artystycznym wykonaniem śpiewanych utworów.;
Jednocześnie można było podziwiać prace dzieci z sekcji plastycznej. Płótna wyeksponowane na sztalugach tworzyły wystawę niezwykle różnorodną pod względem techniki, kolorystyki i świata przedstawionego.Sekcję malarską prowadzi instruktor Pani Nicole Dylewicz, absolwentka ASP w Łodzi, uczy swoich podopiecznych indywidualnego postrzegania rzeczywistości, rozwija wyobraźnię, kieruje procesem tworzenia.Prace są dziełem:Poli Dacyszyn,Laury Wis, Anastazji Wis,Klary Musiał, Amelii Bats,Adama Pogodowskiego,Julii Łazor.Dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat swoich obrazów, inspiracji i pomysłów twórczych.
Prezentacja efektów pracy dzieci z obu sekcji miała charakter kameralny, spotkanie prowadziły Panie: instruktor Anna Krupa i dyrektor GBP Grażyna Burska.
Niebawem odbędzie się pokaz sekcji tanecznej, na który serdecznie Państwa zapraszamy. Wystąpią również nasze muzyczne "Solówki".

- Szczegóły
- Kategoria: Relacje
28 maja 2025 r.w Centrum Kultury w Skarbimierzu Osiedle odbyło się spotkanie autorskie w ramach dziewiątej edycji "Zaczytane Opolskie", projektu zainicjowanego i finansowanego przez Zarząd Województwa Opolskiego w osobie marszałka Szymona Ogłazy oraz wicemarszałka Zbigniewa Kubalańcy, przy udziale Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego reprezentowanego przez Panią dyrektor Agnieszkę Kamińską a realizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Opolu, biblioteki całego regionu oraz wsparcia agencji reklamowej "Largo" i patronów medialnych.
Gościem spotkania był Pan MIECZYSŁAW GORZKA , autor niezwykle poczytnych powieści kryminalnych, który zyskał uznanie czytelników w całym kraju.Spotkanie prowadziła Pani Gorgosz- Złoty, angażująca również zebranych do zadawania pytań. Autor w sposób niezwykle interesujący przedstawił swoją twórczą drogę a także genezę, znanych odbiorcom, powieści. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się historia o "narodzinach" bohatera, który występuje w dziewięciu utworach Mieczysława Gorzki - komisarza, później nadkomisarza, Marcina Zakrzewskiego i choć autor jest "zaprzyjaźniony" ze stworzoną przez siebie postacią, to chwilowo rozstają się, by za dwa lata czytelnicy ponownie mogli się z nim spotkać.. Ostatnią wydaną powieścią autora jest "Klątwa", książka adresowana głównie do młodzieży, choć na pewno zainteresuje również dorosłych odbiorców. Powieść z gatunku fantasy wprowadza czytelników w realia średniowiecznej scenerii, w czasy Mieszka I ale odnaleźć możemy w niej elementy świata nam współczesnego.Barwny język postaci, wszechobecny humor sprawia,że czytelnicy z całą pewnością przeżyją niezwykłe przygody wraz z bohaterami. Mieczysław Gorzka zapowiedział kontynuację "Klątwy", zatem czekamy z niecierpliwością na kolejne wydanie.
Spotkanie miało charakter kameralny, przebiegało w atmosferze wzajemnej życzliwości, pisarz podpisywał swoje książki, które można było także zakupić. W spotkaniu uczestniczyła, z czego bardzo się cieszymy, Pani Ewa Dorosz, Instruktor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu, której bardzo serdecznie dziękujemy za przybycie.
Spotkanie zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu z siedzibą w Żłobiźnie, przygotowała Pani Kierownik Małgorzata Dziura i pracownicy GBP. W perspektywie czekają nas kolejne spotkania autorskie, na które już, jako organizatorzy, serdecznie Państwa zapraszamy.

- Szczegóły
- Kategoria: Relacje

- Szczegóły
- Kategoria: Relacje



Zapowiedzi i ogłoszenia
-
INFORMACJA - ENERGYLANDIAProsimy rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczestniczących w wycieczce o pobranie i wypełnienie zgody. Prosimy również o kontakt osoby w celu uzupełnienia numerów PESEL.Zapisy na wycieczkę ZAMKNIĘTE

-
Kolejna wycieczka z serii ,,Okolice bliskie i dalekie." Zapraszamy do zapisów - liczba miejsc ograniczona!

-
WYCIECZKA DO ENERGYLANDII - ZAPRASZAMY!

-
Zapraszamy!!

-
NOWOŚCI KSIĄŻKOWE – MAJ 2026W filiach Biblioteki w Żłobiźnie oraz Łukowicach Brzeskich ukazały się nowe tytuły niedawno wydanych bestsellerów! Oto kilka z nich:

Oficjalne wyniki Eliminacji Wojewódzkich OKR w Opolu
https://mdk.opole.pl/aktualnosci/okr-2026-wyniki-eliminacji-wojewodzkich,1223.html

INFORMACJA - WYCIECZKA 28.05

Seria wycieczek ,,Okolice bliskie i dalekie."
Tym razem kierunek: Zamek Czocha -> Tama Leśmiańska -> Zamek Piastów -> Muzeum Miedzi.
Zapraszamy!!
INFORMACJA
Sołtys, Rada Sołecka i Gminna Biblioteka w Skarbimierzu informują Państwa o organizacji inauguracyjnej I edycji Święta Wody - Nocy Świętojańskiej, która odbywać się będzie w sołectwie Kopanie.Zapraszamy!!

Relacje
-
Koniec sezonu artystycznego nadchodzi wielkimi krokami, a grupa teatralna smART w ramach regeneracji po intensywnych spektaklach pracuje warsztatowo, szlifując podstawowe narzędzia i środki wyrazu aktora na scenie. Zadania na zajęciach skupiają się na budowaniu roli, kreowaniu tzw. okoliczności założonych oraz zwiększeniu komfortu poczucia scenicznego. Przedstawiamy zdjęcia z aktualnej pracy młodzieży, a od przyszłego sezonu wracamy na scenę…. z czymś zupełnie nowym!

-
W ramach cyklu „Okolice bliskie i dalekie” uczestnicy wycieczki odwiedzili malowniczy Zamek Czocha, podziwiali imponującą Tamę Leśniańską oraz poznali historię hutnictwa podczas zwiedzania Muzeum Miedzi w Legnicy, a także poznali historię miasta. Nie zabrakło uśmiechów, dobrego humoru i pomysłów na kolejną wycieczkę. Zapraszamy do fotorelacji.

-
Najmłodsza nasza laureatka Interpretacji Dziecięcych (21,05 - Brzeskie Centrum Kultury) to Hania Poczerewska, która od lat prawie trzech należy do najmłodszej grupy teatralno-ruchowej smART Junior. Hania reprezentowała szkołę, bowiem takie są założenia Konkursu, ale prowadzi ją, zarówno w szkole, jak i w GBP instruktor Kamila Letkiewicz.WIELKIE GRATULACJE!

-
Sukcesów ciąg dalszy!
23 maja nasza sekcja taneczna Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu wyruszyła na festiwal Manner Dance w Pankach. Tancerki z zespoły Kanon wróciły z ogromnym sukcesem - wszystkie ich prezentacje znalazły się na podium!
- I MIEJSCE - duet Jagoda Łabuś, Emilia Kruczek
- II MIEJSCE - solo Jagoda Łabuś
- II MIEJSCE - mini formacja Kanon w składzie: Jagoda Łabuś, Emilia Kruczek, Hania Dancewicz
Instruktorem, choreografem jest pani Wiktoria Galas.
Serdecznie gratulujemy dziewczynom profesjonalnych występów i życzymy dalszych sukcesów, bowiem wyruszają niebawem na kolejny Festiwal Tańca!
-
W Pracowni Ikon i Sztuki Dawnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, ukończono pracę kilku etapowej techniki pozłotniczej.Pokryte zostały zarówno całe tła, jak i same nimby krzyżowe w typach Mandylion oraz Pantokrator, wykorzystano przy tym również srebro. Po zabezpieczeniu powierzchni przed zniszczeniami mechanicznymi i korozją, położono pierwsze warstwy karnacyjne na twarz, włosy i inne części skóry, które na następnych spotkaniach w pracowni, będą stopniowo rozjaśnianie, aż powstanie odpowiednia forma.


ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE 71. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO ZAKOŃCZONE!
W dniach 23-24.05 odbyły się w Opolu Eliminacje Wojewódzkie, które wyłoniły reprezentantów naszego województwa, a przede wszystkim gminy Skarbimierz - Gminnej Biblioteki Publicznej do Eliminacji Ogólnopolskich w Ostrołęce.
Z ogromną radością informujemy, że całe podium zdobyli:
- I MIEJSCE - ZOFIA KRUPA,
- II MIEJSCE - JAKUB CISEK,
- III MIEJSCE - HANNA DOŁHAŃWyżej wymienieni wchodzą w skład Grupy Teatralnej smART, prowadzonej przez panią instruktor Agnieszkę Kubies, toteż gratulujemy Jej oraz Laureatom i jesteśmy niezmiernie dumni z Ich sukcesu. W Jury zasiadali bowiem znani reżyserzy, instruktorzy, specjaliści w dziedzinie Sztuki Słowa, Poezji Śpiewanej oraz Teatru:
Sławomir Kuligowski, Grzegorz Stawiak, Jarosław Wasik.
Konkursowi towarzyszyły rzetelne, profesjonalne omówienia i warsztaty.16 maja grupa teatralna SmArt Junior odwiedziła Opolski Teatr Lalki i Aktora, gdzie uczestniczyła w warsztatach teatralnych „Czekanie to sztuka”. Zajęcia inspirowane były książką Davida Cali „A ja czekam” oraz ilustracjami Serge’a Blocha. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności aktorskie poprzez improwizację, pantomimę i tworzenie scen inspirowanych obrazami z książki. Tematem przewodnim spotkania było „czekanie” - emocje, marzenia i doświadczenia związane z tym ważnym elementem życia. Wyjazd był niezwykle inspirującym doświadczeniem, które pozwoliło uczestnikom spojrzeć na teatr jako formę wyrażania emocji i własnych przeżyć.

„Okolice bliskie i dalekie”Zamierzamy odwiedzać, miejsca w których dotkniemy murów historii, by móc w pełni odczuć jej ducha a także zrozumieć, jak bliska i ważna jest dla nas, współcześnie żyjących, odległa przeszłość. Kolejną podróżą w głąb historycznej tradycji będzie wyprawa do …………….. GBP już czyni przygotowania do wyjazdu. Szczegóły Drodzy Państwo poznacie, niebawem.Póki co – fotorelacja z pierwszej wyprawy – Zamek Moszna i Muzeum Porcelany w Tułowicach.
