W BIBLIOTECE PRZY KAWIE – rozmowy o pasjach 
 
 
W środę 14 stycznia 2026 r. spotkaliśmy się w bibliotece na wyjątkowym, zimowym spotkaniu przy kawie. Było ciepło – nie tylko od aromatycznego napoju, ale przede wszystkim od rozmów, wspomnień i dzielonych pasji.
Rozmawialiśmy o tym, czym jest hobby, a czym pasja, czy pasja zmienia się z czasem i jak wiele radości potrafi wnieść w codzienne życie. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że pasja to coś, czemu poświęcamy swój czas, serce i uwagę – niezależnie od wieku.
  • Pojawiły się piękne opowieści o pielęgnacji ogrodu i lawendowych rabatach – ilości i rodzajach sadzonych lawend.
  • Pani Ewa zaprezentowała własnoręcznie wyszywany woreczek na lawendę, którego intensywny zapach przenosił nas myślami prosto do letnich dni.
  • Pani Ula przyniosła słoiczki pełne lata – mogliśmy skosztować m.in. dżemu pomarańczowego na bagietce, śliwki z serkiem pleśniowym oraz ogórka w curry – prawdziwa uczta smaków!
  • Panie dzieliły się także pasją do podróży i czytania książek, a Panowie opowiadali o rowerowych wyprawach, podczas których potrafią pokonać nawet 100 km dziennie!
  • Jeden z uczestników przyniósł również piękną, ręcznie malowaną na drewnie sikorkę.
  • Pojawiło się pytanie, czy pasja istnieje także wśród młodego pokolenia – na dowód zaprezentowane zostało rękodzieło: kompozycje kwiatowe z koralików na druciku - wolontariuszka biblioteki Agata. To tylko potwierdziło, że pasja była, jest i będzie.
Całość dopełniła kawa, domowe ciasto i serdeczna atmosfera, w której czas płynął zdecydowanie wolniej.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, otwartość i inspirujące rozmowy.
Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie rozpocząć ten zimowy cykl spotkań.
 
 
 
 
 

Zapowiedzi i ogłoszenia

  • INFORMACJA - ENERGYLANDIA
    Prosimy rodziców/opiekunów prawnych dzieci uczestniczących w wycieczce o pobranie i wypełnienie zgody. Prosimy również o kontakt osoby w celu uzupełnienia numerów PESEL.
    Zapisy na wycieczkę ZAMKNIĘTE
  • Kolejna wycieczka z serii ,,Okolice bliskie i dalekie." Zapraszamy do zapisów - liczba miejsc ograniczona!

  • WYCIECZKA DO ENERGYLANDII - ZAPRASZAMY!

  • Zapraszamy!!

  • NOWOŚCI KSIĄŻKOWE – MAJ 2026
    W filiach Biblioteki w Żłobiźnie oraz Łukowicach Brzeskich ukazały się nowe tytuły niedawno wydanych bestsellerów! Oto kilka z nich:
     
     
  • Oficjalne wyniki Eliminacji Wojewódzkich OKR w Opolu

    https://mdk.opole.pl/aktualnosci/okr-2026-wyniki-eliminacji-wojewodzkich,1223.html

  • INFORMACJA - WYCIECZKA 28.05

  • Seria wycieczek ,,Okolice bliskie i dalekie." 

    Tym razem kierunek: Zamek Czocha -> Tama Leśmiańska -> Zamek Piastów -> Muzeum Miedzi.

    Zapraszamy!!

  • INFORMACJA
     
      
    Sołtys, Rada Sołecka i Gminna Biblioteka w Skarbimierzu informują Państwa o organizacji inauguracyjnej I edycji Święta Wody - Nocy Świętojańskiej, która odbywać się będzie w sołectwie Kopanie.
     
  • Zapraszamy!!

Relacje

  • Koniec sezonu artystycznego nadchodzi wielkimi krokami, a grupa teatralna smART w ramach regeneracji po intensywnych spektaklach pracuje warsztatowo, szlifując podstawowe narzędzia i środki wyrazu aktora na scenie. Zadania na zajęciach skupiają się na budowaniu roli, kreowaniu tzw. okoliczności założonych oraz zwiększeniu komfortu poczucia scenicznego. Przedstawiamy zdjęcia z aktualnej pracy młodzieży, a od przyszłego sezonu wracamy na scenę…. z czymś zupełnie nowym!

     

    Więcej…

  • W ramach cyklu „Okolice bliskie i dalekie” uczestnicy wycieczki odwiedzili malowniczy Zamek Czocha, podziwiali imponującą Tamę Leśniańską oraz poznali historię hutnictwa podczas zwiedzania Muzeum Miedzi w Legnicy, a także poznali historię miasta. Nie zabrakło uśmiechów, dobrego humoru i pomysłów na kolejną wycieczkę. Zapraszamy do fotorelacji.

     

    Więcej…

  • Najmłodsza nasza laureatka Interpretacji Dziecięcych (21,05 - Brzeskie Centrum Kultury) to Hania Poczerewska, która od lat prawie trzech należy do najmłodszej grupy teatralno-ruchowej smART Junior. Hania reprezentowała szkołę, bowiem takie są założenia Konkursu, ale prowadzi ją, zarówno w szkole, jak i w GBP instruktor Kamila Letkiewicz.
    WIELKIE GRATULACJE!
     
  • Sukcesów ciąg dalszy!
    23 maja nasza sekcja taneczna Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu wyruszyła na festiwal Manner Dance w Pankach. Tancerki z zespoły Kanon wróciły z ogromnym sukcesem - wszystkie ich prezentacje znalazły się na podium!
    - I MIEJSCE - duet Jagoda Łabuś, Emilia Kruczek
    - II MIEJSCE - solo Jagoda Łabuś
    - II MIEJSCE - mini formacja Kanon w składzie: Jagoda Łabuś, Emilia Kruczek, Hania Dancewicz

    Instruktorem, choreografem jest pani Wiktoria Galas.
    Serdecznie gratulujemy dziewczynom profesjonalnych występów i życzymy dalszych sukcesów, bowiem wyruszają niebawem na kolejny Festiwal Tańca!

  • W Pracowni Ikon i Sztuki Dawnej Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu, ukończono pracę kilku etapowej techniki pozłotniczej.
    Pokryte zostały zarówno całe tła, jak i same nimby krzyżowe w typach Mandylion oraz Pantokrator, wykorzystano przy tym również srebro. Po zabezpieczeniu powierzchni przed zniszczeniami mechanicznymi i korozją, położono pierwsze warstwy karnacyjne na twarz, włosy i inne części skóry, które na następnych spotkaniach w pracowni, będą stopniowo rozjaśnianie, aż powstanie odpowiednia forma.
     
     
     
  • ELIMINACJE WOJEWÓDZKIE 71. OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO ZAKOŃCZONE!

     
    W dniach 23-24.05 odbyły się w Opolu Eliminacje Wojewódzkie, które wyłoniły reprezentantów naszego województwa, a przede wszystkim gminy Skarbimierz - Gminnej Biblioteki Publicznej do Eliminacji Ogólnopolskich w Ostrołęce.
    Z ogromną radością informujemy, że całe podium zdobyli:
    - I MIEJSCE - ZOFIA KRUPA,
    - II MIEJSCE - JAKUB CISEK,
    - III MIEJSCE - HANNA DOŁHAŃ

    Wyżej wymienieni wchodzą w skład Grupy Teatralnej smART, prowadzonej przez panią instruktor Agnieszkę Kubies, toteż gratulujemy Jej oraz Laureatom i jesteśmy niezmiernie dumni z Ich sukcesu. W Jury zasiadali bowiem znani reżyserzy, instruktorzy, specjaliści w dziedzinie Sztuki Słowa, Poezji Śpiewanej oraz Teatru:
    Sławomir Kuligowski, Grzegorz Stawiak, Jarosław Wasik.
    Konkursowi towarzyszyły rzetelne, profesjonalne omówienia i warsztaty.

     

    Więcej…

  • 16 maja grupa teatralna SmArt Junior odwiedziła Opolski Teatr Lalki i Aktora, gdzie uczestniczyła w warsztatach teatralnych „Czekanie to sztuka”. Zajęcia inspirowane były książką Davida Cali „A ja czekam” oraz ilustracjami Serge’a Blocha. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję rozwijać swoje umiejętności aktorskie poprzez improwizację, pantomimę i tworzenie scen inspirowanych obrazami z książki. Tematem przewodnim spotkania było „czekanie” - emocje, marzenia i doświadczenia związane z tym ważnym elementem życia. Wyjazd był niezwykle inspirującym doświadczeniem, które pozwoliło uczestnikom spojrzeć na teatr jako formę wyrażania emocji i własnych przeżyć.

     

    Więcej…

  • „Okolice bliskie i dalekie”
    Zamierzamy odwiedzać, miejsca w których dotkniemy murów historii, by móc w pełni odczuć jej ducha a także zrozumieć, jak bliska i ważna jest dla nas, współcześnie żyjących, odległa przeszłość. Kolejną podróżą w głąb historycznej tradycji będzie wyprawa do …………….. GBP już czyni przygotowania do wyjazdu. Szczegóły Drodzy Państwo poznacie, niebawem.
    Póki co – fotorelacja z pierwszej wyprawy – Zamek Moszna i Muzeum Porcelany w Tułowicach.