Europejskie dni

W niedzielę, 10 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (więcej informacji o tej inicjatywie TUTAJ), wszyscy miłośnicy historii mogli skorzystać z niepowtarzalnej szansy zwiedzania Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.  

 O wyjątkowości tego miejsca nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, aby jednak tradycji stała się zadość, nie wypada nie wspomnieć, że świątynia ta to prawdziwa perła architektury sakralnej - i to w skali europejskiej. Co jednak sprawia, że małujowicki kościół jest taki wyjątkowy?  

Właśnie na to (i wiele innych) pytanie odpowiedział dr Tadeusz Jurek, który w czasie swojego, trwającego ponad dwie godziny, wykładu, nakreślił rys historyczny świątyni na tle dziejów Śląska i burzliwych czasów reformacji. Opowiedział o powstaniu słynnych polichromii i ich renowacji wykazując się przy tym nie tylko wiedzą historyczną, ale także znajomością średniowiecznych technik malarskich. Nie obyło się też bez całej masy ciekawostek, smaczków, dygresji historycznych i anegdot. 
 
"Wisienką na torcie" było zwiedzanie pomieszczeń niedostępnych na co dzień dla odwiedzających - jednak aby w pełni zrozumieć wyjątkowość tego miejsca, warto a nawet trzeba było eksplorować zakamarki kościoła.  
 
Pomimo, że wykład trwał ponad dwie godziny, na nudę nikt nie narzekał. Przewodnik tak ciekawie opowiadał o losach kościoła, że czas ten upłynął nie wiedzieć kiedy. 
 
Przy okazji zwiedzania można było zaopatrzyć się w dopiero co wydany przewodnik autorstwa Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppy, zatytułowany Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Wydawnictwo to jest - cytując jednego z autorów "pierwszym na świecie tak szczegółowym opracowaniem na temat zabytku w Małujowicach". Trudno się z tym nie zgodzić. Faktem pozostaje też, że "ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć", dlatego serdecznie zachęcamy do jego zakupu, zanim nakład ulegnie wyczerpaniu. 
 
Podsumowując - kto nie był, niech żałuje, bo kto był - żałować na pewno nie będzie! 
Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna TUTAJ

Zapowiedzi i ogłoszenia

  • KWADRAT NA STRONĘ

    Jest nam bardzo miło poinformować, że Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu ma nowe logo! 

    Więcej…

  • zegar

    Ogłaszamy nabór na zajęcia prowadzone w bibliotece w roku szkolnym 2024/2025.

     

    Więcej…

  • mkwc

    Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2023/24 nasza biblioteka uczestniczy w akcji "Mała książka, wielki człowiek". Więcej o tej inicjatywie można przeczytać TUTAJ.

Relacje

  • kw1

    Tegoroczne Dożynki Gminy Skarbimierz w Bierzowie już za nami. Zapraszamy na obszerną fotorelację z tego wydarzenia. 

    Więcej…

  • kwadrat ewelina klimko

    W plenerze "z książką pod platanem", w miłej, serdecznej atmosferze, spotkaliśmy się z  brzeżanką, Eweliną Klimko, autorką poruszającej książki "Czerwony pamiętnik". 

    Więcej…

  • WL2024Kwadrat

    Zapraszamy na fotorelację z dobiegających już końca warsztatów letnich, organizowanych przez naszą bibliotekę.

    Więcej…

  • DRUGIE SPOTKANIE POD PLATANEM

    W środę 24 lipca w Żłobiźnie na kolejnym spotkaniu zorganizowanym przez GBP - Filię Biblioteczną w Żłobiźnie oraz Sołtysa i Radę Sołecką, rozmawiano o tym, jak radzić sobie ze stresem, który towarzyszy nam na co dzień.

    Więcej…

  • FOTORELACJA 17.07 ŻŁOBIZNA

    Sołtys i Rada Sołecka oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zorganizowali cykliczne  ,,Spotkania z książką pod platanem” w Filii bibliotecznej w Żłobiźnie.  

    Więcej…

  • kwadrat123

    Energetyzujący sobotni wyjad do Energylandii już za nami! Jak było? 

    Więcej…

  • kwadrat

    W niedzielę 23 czerwca na deskach sceny GBP w Żłobiźnie odbył się pokaz taneczny.

    Więcej…

  • kwadrat

    Przepis na sukces? Nutka nostalgii. Szczypta humoru. Odrobina absurdu. Świetna gra aktorska i doskonała muzyka, czyli premiera widowiska Szare ulice, szare domy, niech wam się przyśnią w kolorach snów (Ocalić od zapomnienia II)

    Więcej…