W niedzielę, 10 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (więcej informacji o tej inicjatywie TUTAJ), wszyscy miłośnicy historii mogli skorzystać z niepowtarzalnej szansy zwiedzania Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.
O wyjątkowości tego miejsca nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, aby jednak tradycji stała się zadość, nie wypada nie wspomnieć, że świątynia ta to prawdziwa perła architektury sakralnej - i to w skali europejskiej. Co jednak sprawia, że małujowicki kościół jest taki wyjątkowy?
Właśnie na to (i wiele innych) pytanie odpowiedział dr Tadeusz Jurek, który w czasie swojego, trwającego ponad dwie godziny, wykładu, nakreślił rys historyczny świątyni na tle dziejów Śląska i burzliwych czasów reformacji. Opowiedział o powstaniu słynnych polichromii i ich renowacji wykazując się przy tym nie tylko wiedzą historyczną, ale także znajomością średniowiecznych technik malarskich. Nie obyło się też bez całej masy ciekawostek, smaczków, dygresji historycznych i anegdot.
"Wisienką na torcie" było zwiedzanie pomieszczeń niedostępnych na co dzień dla odwiedzających - jednak aby w pełni zrozumieć wyjątkowość tego miejsca, warto a nawet trzeba było eksplorować zakamarki kościoła.
Pomimo, że wykład trwał ponad dwie godziny, na nudę nikt nie narzekał. Przewodnik tak ciekawie opowiadał o losach kościoła, że czas ten upłynął nie wiedzieć kiedy.
Przy okazji zwiedzania można było zaopatrzyć się w dopiero co wydany przewodnik autorstwa Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppy, zatytułowany Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Wydawnictwo to jest - cytując jednego z autorów "pierwszym na świecie tak szczegółowym opracowaniem na temat zabytku w Małujowicach". Trudno się z tym nie zgodzić. Faktem pozostaje też, że "ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć", dlatego serdecznie zachęcamy do jego zakupu, zanim nakład ulegnie wyczerpaniu.
Podsumowując - kto nie był, niech żałuje, bo kto był - żałować na pewno nie będzie!
Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna
TUTAJ