Europejskie dni

W niedzielę, 10 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (więcej informacji o tej inicjatywie TUTAJ), wszyscy miłośnicy historii mogli skorzystać z niepowtarzalnej szansy zwiedzania Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.  

 O wyjątkowości tego miejsca nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, aby jednak tradycji stała się zadość, nie wypada nie wspomnieć, że świątynia ta to prawdziwa perła architektury sakralnej - i to w skali europejskiej. Co jednak sprawia, że małujowicki kościół jest taki wyjątkowy?  

Właśnie na to (i wiele innych) pytanie odpowiedział dr Tadeusz Jurek, który w czasie swojego, trwającego ponad dwie godziny, wykładu, nakreślił rys historyczny świątyni na tle dziejów Śląska i burzliwych czasów reformacji. Opowiedział o powstaniu słynnych polichromii i ich renowacji wykazując się przy tym nie tylko wiedzą historyczną, ale także znajomością średniowiecznych technik malarskich. Nie obyło się też bez całej masy ciekawostek, smaczków, dygresji historycznych i anegdot. 
 
"Wisienką na torcie" było zwiedzanie pomieszczeń niedostępnych na co dzień dla odwiedzających - jednak aby w pełni zrozumieć wyjątkowość tego miejsca, warto a nawet trzeba było eksplorować zakamarki kościoła.  
 
Pomimo, że wykład trwał ponad dwie godziny, na nudę nikt nie narzekał. Przewodnik tak ciekawie opowiadał o losach kościoła, że czas ten upłynął nie wiedzieć kiedy. 
 
Przy okazji zwiedzania można było zaopatrzyć się w dopiero co wydany przewodnik autorstwa Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppy, zatytułowany Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Wydawnictwo to jest - cytując jednego z autorów "pierwszym na świecie tak szczegółowym opracowaniem na temat zabytku w Małujowicach". Trudno się z tym nie zgodzić. Faktem pozostaje też, że "ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć", dlatego serdecznie zachęcamy do jego zakupu, zanim nakład ulegnie wyczerpaniu. 
 
Podsumowując - kto nie był, niech żałuje, bo kto był - żałować na pewno nie będzie! 
Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna TUTAJ

Zapowiedzi i ogłoszenia

 • wepik 20231130120237tDOE

  Uwaga! Sprawa jest raczej pilna. Choinka, która stoi przed wejściem do biblioteki w Żłobiźnie, potrzebuje pomocy! 

  POMOŻECIE?

  Więcej…

 • konkurs na najpiękniekszą bombkę

  Serdecznie zapraszamy dzieci z terenu gminy Skarbimierz do udziału w konkursie organizowanym przez naszą bibliotekę. Szczegóły w regulaminie poniżej. 

   

  Więcej…

 • kwadrat ocalić od zapomnienia

  Zapraszamy na koncert, który odbędzie się 2 i 3 grudnia o godz. 17.00 w sali widowiskowo - sportowej biblioteki w Żłobiźnie. 

  Więcej…

 • fitnes nabór kwadrat

  Przypominamy, że ciągle trwa nabór na zajęcia fitness dla dzieci. Wszystkich zainteresowanych poprawą lub utrzymaniem kondycji fizycznej i zdrowia, zapraszamy do kontaktu. Szczegóły - na plakacie.

   

  Więcej…

 • kwadrat nabór wokalne

  Przypominamy o trwającym naborze do sekcji wokalnej. Zajęcia poprowadzi Dominika Łuczak - Łajewska, instruktor zajęć wokalnych GBP w Skarbimierzu.

  Więcej szczegółów na plakacie. Serdecznie zapraszamy!

   

  Więcej…

 • kwadrat nabór teatralne

  Ogłaszamy nabór do spektaklu "Iwona, księżniczka Burgunda". Do współpracy zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych (15+) z terenu gminy Skarbimierz. Masz doświadczenie sceniczne? A może dopiero chcesz je zdobyć? Nie wiesz, czy to w ogóle dla ciebie? Zapraszamy do kontaktu!

  Szczegóły - na plakacie.

   

  Więcej…

 • brit flag

  Informujemy, że zajęcia konwersacyjne (j. angielski) dla dorosłych odbywać się będą w czwartki w godz. 17.00 - 17.45.

  Serdecznie zapraszamy!

  Harmonogram pozostałych zajęć znajduje się TUTAJ.

 • Plakat - aerobik dla dzieci

  Serdecznie zapraszamy na zajęcia fitness dla dzieci. Kompletujemy grupę w wieku 8 - 13 lat. Będziemy się spotykać w soboty w godz. 11.30 - 12.30 w sali baletowej biblioteki w Żłobiźnie. Zapisy do 2 października. Szczegóły na plakacie.

   

  Więcej…

 • mkwc

  Z przyjemnością informujemy, że w roku szkolnym 2023/24 nasza biblioteka uczestniczy w akcji "Mała książka, wielki człowiek". Więcej o tej inicjatywie można przeczytać TUTAJ.

 • teatr

  Ogłaszamy nabór na zajęcia teatralne (dla uczniów szkół ponadpodstawowych) i na zajęcia wokalne (16+ i seniorzy).

  Więcej informacji - na plakatach. Pytania? Wątpliwości? Dzwoń! 

   

  Więcej…

Relacje

 • wepik 20231130160855G7dl

  Przypominamy, że prezentowane niżej książki to tylko niewielka część wszystkich nowości wydawniczych, dostępnych w naszych placówkach, do których serdecznie zapraszamy! 

  Więcej…

 • WZC3

  27.11 dzieci z Biblioteki w Lipkach miały przyjemność uczestniczyć w warsztatach zdobienia ceramiki. Warsztaty zostały zrealizowane dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem "Brzesko-Oławska Wieś Historyczna", w ramach projektu "Dobre, bo Lokalne II".

   

  Więcej…

 • wepik 20231128121141UtuA

  Zapraszamy na króciutką fotorelację z prowadzonych przez bibliotekę zajęć artystycznych. Jak widać na zdjęciach - postępy są naprawdę duże a zabawa - naprawdę dobra!

   

  Więcej…

 • WSZX

  Po raz kolejny mieszkańcy Zwanowic mogli uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez GBP w Skarbimierzu, Filię w Zwanowicach.
  Licznie przybyli uczestnicy wykonali piękne ozdoby, dekoracje i kartki bożonarodzeniowe. Zapraszamy do fotorelacji!

   

  Więcej…

 • wepik 20231115134631d4ce 

  Z przyjemnością informujemy, że reprezentujący naszą bibliotekę zespół Voice Symphony zdobył wyróżnienie na XXVII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko". Jesteśmy dumni z ich sukcesu i życzymy dalszych osiągnieć!  

  Więcej…

 • wepik 20231115113133AfCZ

  Z dumą i prawdziwą przyjemnością informujemy, że chór Cantate Domino zdobył tytuł Laureata na XXVII Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej "Tobie Polsko".

  Serdecznie gratulujemy!

   

  Więcej…

 • wepik 202311150950125Jyn

  Z okazji 105. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości, w Kościele pod wezwaniem Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu - Osiedlu odbyła się uroczysta Msza Święta. 

  Więcej…

 • to 1

  Za nami spotkanie z cyklu Pogaduchy między regałami - "Chłopka, wiejska babka, czego mnie nauczyła". Spotkanie inspirowane książką  ,,Chłopki, opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel - Frydryszak.  

  Więcej…

 • Zajęcia artystyczne - kwadrat

  Z niekłamanym zachwytem prezentujemy uczestników naszych zajęć artystycznych. Jednocześnie informujemy, że ciągle jeszcze można się na nie zapisać - pozostały ostatnie wolne miejsca. Jeżeli chcesz rozwijać swoją pasję, pracować twórczo w miłej i przyjaznej atmosferze - i co najważniejsze - dobrze się bawić, zadzwoń i zgłoś chęć uczestnictwa w naszej grupie. Z pewnością nie pożałujesz!

 • KM relacja

  W dniu 25.09.2023 mieliśmy niesamowitą przyjemność gościć pisarkę Panią Krystynę Mirek w ramach akcji "ZACZYTANE OPOLSKIE", promującej polską literaturę i czytelnictwo wśród mieszkańców województwa opolskiego.  

  Więcej…

 • Kolaz

  Przypominamy, że wakacje ciągle trwają i pomimo pogodowych ekscesów ciągle można się dobrze bawić! Tak, jak widoczni na powyższych zdjęciach młodzi czytelnicy z Lipek, których serdecznie pozdrawiamy!

 • Gosc-niespodzianka

  W dniach 25 i 26 sierpnia w naszych filiach w Małujowicach i Zwanowicach miały miejsce spotkania z gościem - niespodzianką.
  W czasie zorganizowanych przez naszą bibliotekę warsztatów, lokalna artystka, Barbara Jakubczyk - Murgrabia, pokazała dzieciom jak wyrażać siebie. 

  Więcej…

 • Dozynki

  Zapraszamy do fotogalerii z tegorocznych obchodów święta plonów w Lipkach.

  Galeria zdjęć z tego wydarzenia jest dostępna TUTAJ.

 • Puchar

  W sobotę, 5 sierpnia, w Małujowicach, odbyły się zawody piłkarskie o puchar Wójta Gminy Skarbimierz. Do zmagań przystąpiły drużyny nie tylko z naszej gminy - na boisku LZS Małujowice gościliśmy drużyny z Grodkowa czy Wiązowa.  

  Więcej…