Europejskie dni

W niedzielę, 10 września br. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (więcej informacji o tej inicjatywie TUTAJ), wszyscy miłośnicy historii mogli skorzystać z niepowtarzalnej szansy zwiedzania Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach.  

 O wyjątkowości tego miejsca nie trzeba już chyba nikogo przekonywać, aby jednak tradycji stała się zadość, nie wypada nie wspomnieć, że świątynia ta to prawdziwa perła architektury sakralnej - i to w skali europejskiej. Co jednak sprawia, że małujowicki kościół jest taki wyjątkowy?  

Właśnie na to (i wiele innych) pytanie odpowiedział dr Tadeusz Jurek, który w czasie swojego, trwającego ponad dwie godziny, wykładu, nakreślił rys historyczny świątyni na tle dziejów Śląska i burzliwych czasów reformacji. Opowiedział o powstaniu słynnych polichromii i ich renowacji wykazując się przy tym nie tylko wiedzą historyczną, ale także znajomością średniowiecznych technik malarskich. Nie obyło się też bez całej masy ciekawostek, smaczków, dygresji historycznych i anegdot. 
 
"Wisienką na torcie" było zwiedzanie pomieszczeń niedostępnych na co dzień dla odwiedzających - jednak aby w pełni zrozumieć wyjątkowość tego miejsca, warto a nawet trzeba było eksplorować zakamarki kościoła.  
 
Pomimo, że wykład trwał ponad dwie godziny, na nudę nikt nie narzekał. Przewodnik tak ciekawie opowiadał o losach kościoła, że czas ten upłynął nie wiedzieć kiedy. 
 
Przy okazji zwiedzania można było zaopatrzyć się w dopiero co wydany przewodnik autorstwa Tadeusza Jurka i Mirosława Czoppy, zatytułowany Kościół św. Jakuba Apostoła w Małujowicach pod Brzegiem. Wydawnictwo to jest - cytując jednego z autorów "pierwszym na świecie tak szczegółowym opracowaniem na temat zabytku w Małujowicach". Trudno się z tym nie zgodzić. Faktem pozostaje też, że "ten przewodnik pokazuje więcej, niż możesz zobaczyć", dlatego serdecznie zachęcamy do jego zakupu, zanim nakład ulegnie wyczerpaniu. 
 
Podsumowując - kto nie był, niech żałuje, bo kto był - żałować na pewno nie będzie! 
Galeria zdjęć z wydarzenia jest dostępna TUTAJ

Zapowiedzi i ogłoszenia

 • wepik 20240612124639sB3P

  Serdecznie zapraszamy na uroczyste nadanie imienia Księdza Prałata Zbigniewa Bąkowskiego rondu w Skarbimierzu-Osiedlu. 

  Więcej…

 • KWADRAT DZIEŃ DZIECKA 1

  Sołtys i Rada Sołecka Zielęcic oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu zapraszają na Dzień Dziecka w Zielęcicach. 

  Więcej…

 • mord w hurtowni

   Zapraszamy na przedstawienie "Mord w hurtowni". Premiera odbędzie się 21.06.2024 r. o godz. 17:30 oraz 19:30 na sali widowiskowo - sportowej w Żłobiźnie.  

  Więcej…

 • dzień dziecka i chłopa

  Zapraszamy na Dzień Dziecka i Chłopa w Domu Ludowym w Prędocinie. W sobotę, 15 czerwca, dzieci zaczynają zabawę  o godz. 16:00, a dorośli o godz. 20:00. 

  Więcej…

 • kwadrat program wycieczka do Pragi
   
  Uwaga! Poniżej prezentujemy program najbliższej wycieczki do Pragi, która odbędzie sie w dniach 15-16 czerwca b.r.
 • Barbara Jakbuczyk Murgrabia

  Z ogromną przyjemnością informujemy, że Kolegium Redakcyjne Nowej Trybuny Opolskiej przyznało Barbarze Jakubczyk-Murgrabi nominację do tytułu Osobowość Roku 2023 ... 

  Więcej…

 • WStronę

  Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym, trzecim już numerem biuletynu informacyjnego, podsumowującym  niektóre z naszych marcowych aktywności. 

  Więcej…

 • gratulacje
   
  Gratulujemy nagród, które w II Wiosennym Festiwalu Twórczości Szkolnej 2024 - (Brzeskie Centrum Kultury w Brzegu 15-17.04.2024 r.) zdobyli:
 • SUKCES NA SALONIE WIOSENNNYM

  Z radością informujemy, że wśród wyselekcjonowanych prac konkursowych w Salonie Wiosennym 2024 znajduje się twórczość naszego pracownika - Barbary Jakubczyk-Murgrabia. Wernisaż odbędzie się 17 maja o godz. 18:00 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.  Artystce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  Więcej o wystawie można przeczytać TUTAJ

 • kwadrat weekend w Budapeszcie

  Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wycieczce do Budapesztu, która odbędzie się w dniach 06-08.09!  

  Więcej…

Relacje

 • JiMK

  W sobotę, 8 czerwca, na deskach bibliotecznego teatru miała miejsce wyjątkowa premiera. Zapraszamy do fotorelacji z tego wydarzenia. 

  Więcej…

 • DK

  Z przyjemnością informujemy, że spotkania z seniorami na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń organizowanych przez naszą filię w Zwanowicach.  

  Więcej…

 • Kwadrat

  W sobotę 1 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, w Skarbimierzu - Osiedlu odbył się festyn dedykowany najmłodszym. Zapraszmy do fotorelacji z tego, wypełnionego atrakcjami, wydarzenia 

  Więcej…

 • wepik 20240606081618MCr9

  27 maja o godz. 14:00 odbyły się warsztaty z malowania na ubraniach w Filii Bibliotecznej w Lipkach. 

  Więcej…

 • Kwadrat

  Zeszły tydzień obfitował w wydarzenia, w których centrum znajdowały się dzieci. Zapraszamy na krótką fotorelację z wizyty przedszkolaków w naszej filii w Lipkach. 

  Więcej…

 • kwadrat

  W miniony piątek, 24 maja, biblioteka w Żłobiźnie miała niewątpliwą przyjemność gościć profesor Uniwersytetu Śląskiego, dr hab. Magdalenę Szpunar. 

  Więcej…

 • SALON 00

  17 maja 2024 r. odbył się wernisaż wystawy "Salon Wiosenny 2024" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. 

  Więcej…

 • 00

  Filia w Lipkach jak zwykle wypełniona dziećmi - tym razem pretekstem do dobrej zabawy były zajęcia artystyczne. Zapraszamy do fotorelacji! 

  Więcej…